2018. május 21., hétfő

Pavlova torta

Ma van apukám születésnapja. Nagyon édes-szájú a drágám, ezért ezzel a torta csodával készültem a köszöntésére.
És tényleg nem túlzás, hogy csoda, mert tényleg az. Kívül ropogós, belül krémes, a teteje habos és gyümölcsös. Az elkészítése sem bonyolult, nem igényel különösebb szaktudást, és időt.  Maga a torta elkészítése kb. 35 percet vesz igénybe, ami időigényes az a hablap sütése és hűtése.
Mindenkinek ajánlom, aki nem retteg attól, hogy néha egy kis többlet kalóriát is egyen. Nem hinném, hogy  néha - néha nem engedhetünk meg magunknak egy kis édes élvezetet. Az ilyen édes pillanatokat élvezni kell, ahogy roppan a hab, selymesen olvad a tejszín és a zamatos gyümölcs íze keveredik az édes ízekkel. Természetesen nem bíztatok senkit arra, hogy reggeltől estig édességet egyen, de úgy gondolom vannak olyan alkalmak, amikor a lelkiismert furdalás messzire kell űzni, és élvezni az édes csábítást.
Ha jól belegondolunk ráadásul még takarékosdodunk is, mert a maradék tojásfehérje felhasználásának is remek módja. Sok süteményhez csak a tojássárgája kell, és felmerül a gondolat, hogy mi történjen a fehérjével. Ha egy-két egész tojást hozzáütünk, panírozhatjuk vele a vasárnapi rántott húst, süthetünk bundáskenyeret,  gyúrhatunk vele csipetkét, vagy lefagyaszthatjuk, és amikor a kellő mennyiség gyűlik össze, süthetünk vele sütit. De mégis, a legjobb, ami a maradék tojásfehérjével történhet, ha Pavlova tortát sütünk belőle. Én is ezt tettem most.
 
 

Drága Apukám Isten éltessen nagyon sokáig jó egészségben és boldogságban!

 
Hozzávalók:
6 tojásfehérje
15 dkg kristálycukor
15 dkg porcukor
2 evőkanál keményítő
csipetnyi só
1 mokkáskanál ecet
Tetejére:
4 dl tejszín
1 csomag vaníliás cukor
ízlés szerint porcukor
2 csomag habfixáló
idény gyümölcsök
 
 
A tojásfehérjét csipetnyi sóval laza habbá verjük, hozzáadjuk az ecetet, kis adagokban a kritálycukrot és fényes, kemény habbá verjük. A porcukorhoz hozzákeverjük a keményítőt és szintén is adagonként a hab tetejére szitáljuk és óvatos, laza mozdulatokkal hozzákeverjük.
Sütőpapírra rajzolunk egy 24-25 cm-es kört, a habot a kör alakba halmozzuk. A közepétől egy kicsit a szélei felé húzzuk a habot, mert sütés közben úgyis megemelkedik a közepe.
180 fokra előmelegítjük a sütőt, majd 110 fokra mérsékeljük, betesszük a hablapot, és kb. 80-90 perc alatt megszárítjuk. A sütőlapon hagyjuk kihűlni. 
 
 
Amikor teljesen kihűlt rákenjük a vaníliával és cukorral ízesített tejszínt. A tetejét gyümölcsökkel díszítjük.
Tejszín helyett készíthetjük növényi habbal is, de ilyenkor nem kell bele cukor, mert a növényi habok általában cukrozottak.
 
 
Jó étvágyat kívánok hozzá!
 
 

2018. május 19., szombat

Finom meggyes linzer


Két héttel ezelőtti családi ünnepre kerestem valami finom süteményt. Krémes süteményt nem akartam készíteni, mert tudtam, hogy torta is lesz az ünnepi asztalon, így valami finom linzert kerestem. Erre a sütire esett a választásom, és nem csalódtam. Ez a sütemény hű a nevéhez, mert valóban finom, csak úgy eteti magát. A linzer lapok között diós krém és jó sok meggy. Most még meggybefőttből készítettem, de amint itt lesz a meggyszezon azonnal el fogom készíteni friss meggyből is.

 
Hozzávalók:
Tésztához:
35 dkg liszt
1 csomag sütőpor
1 evőkanál tejföl
15 dkg margarin
2 tojássárgája
5 dkg porcukor
Krémhez:
10 dkg margarin
20 dkg porcukor
3 tojás
10 dkg darált dió
50 dkg fejtett meggy
Tetejére:
10 dkg étcsoki

 
A lisztet összekeverjük a porcukorral, a sütőporral, majd beletesszük a tejfölt, a margarint, a tojások sárgáját, és rugalmas tésztát gyúrunk belőle.
A tésztát 2 részre osztjuk. Az első lapot egy 22x33 cm-es kizsírozott tepsibe tesszük, és rákenjük a diós-meggyes tölteléket, majd betakarjuk a másik lappal. A töltelékhez alaposan kikeverjük a margarint a porcukorral a tojások sárgájával. Majd hozzáadjuk a darált diót, a tojások habját legvégül pedig a fejtett meggyet.

 
A sütemény jó mélyen megszukáljuk, hogy a keletkező gőz távozni tudjon majd belőle, és 170 fokra előmelegített sütőben megsütjük.
Tepsiben hűtjük ki, majd kiborítjuk belőle és gőz fölött felolvasztott csokival bevonjuk a tetejét.






2018. május 11., péntek

Baconos - spárgás csirkemell

Végre megérkezett a várva várt spárga. Már néhány hete nézegettem a zöldséges polcokat, hátha végre megjelenik ez a friss tavaszi zöldség, és végre két hete, egészen elfogadható áron tudtam is venni.
Én a zöld spárgát jobban kedvelem, mert üdébb, frissebb az íze, mint a fehér társáé. De természetesen ez csak ízlés kérdése. Maradjunk annyiban, hogy mind a két fajta nagyon finom, tele van rostokkal, vitaminnal, ásványi anyagokkal, többek között káliummal, magnéziummal és vassal, de jelentős mennyiségben található benne folsav is.
Aki eddig nem készített spárgát, javaslom, hogy amíg tart a szezon pótolja, hogy megismerhesse, ezt a csodás zöldséget.
 

Hozzávalók:
1 csirkemell
1 csomag spárga (kb.50 dkg)
8-10 szelet bacon
8-10 szelet edami sajt
fehérbors
 
 
A csirkemellet vékony hosszúkás szeletekre vágjuk. Enyhén sózzuk és borsozzuk, majd egy kicsit állni hagyjuk, hogy beleszívódjanak a fűszerek. Kevés olajon, néhány perc alatt a szeletek mind két oldalát megsütjük. 
A spárgát ropogósra pároljuk, vagy enyhén sós - cukros vízben megfőzzük. 
 
 
A hús szeletekre teszünk 1-1 szelet sajtot és 1-2 szál spárgát. A sajt lelógó felét visszahajtjuk a spárga tetejére, és az egészet betekerjük 1 szelet baconba.
 
 
A tekercseket tepsibe tesszük, és addig sütjük, amíg a sajt meg nem olvad, és a bacon ropogósra nem pirul.
 
 
Vigyázzunk, hogy  sütés közben a hús ne száradjon ki, és a spárgát se főzzük szét.
Én párolt rizzsel tálaltam, de hasáb- vagy petrezselymesburgonyával is kínálhatjuk.
Jó étvágyat kívánok!