Már nagyon vártam, hogy érjen a meggy, és a friss gyümölcsből készíthessem a finomságokat. A meggy "előhírnökét" a cseresznyét is kedvelem, de nálam a meggy a nyerő. Imádom a savanykás ízét, és csoda szép piros színét. Folyamatosan nézegettem, hogy mikor lesz elég érett gyümölcs, egy jókora adag meggyes lepényhez. Ahogy elkezdett érni, folyamatosan megettük a piros bogyócskákat, úgyhogy szinte esélytelen volt a süti készítés. Aztán a múlt heti forróság meghozta a meggy-dömpinget, és végre elkészülhetett az áhított meggyes lepény.
Ezt a sütit is Anyukám receptje alapján szoktam készíteni, de ez is olyan, mint a zserbó, soha nem lesz olyan mint az övé. Habár szerinte ugyan olyan finom, de nekem az Ő általa készített meggyes lepénynél nincs finomabb.
Hozzávalók:
Tésztához:
50 dkg liszt
1 csomag sütőpor
csipet só
15 dkg porcukor
1 tojás
25 dkg margarin
2-3 evőkanál tejföl
Töltelékhez:
1 kg magozott meggy
2-3 evőkanál zsemlemorzsa
4-5 evőkanál kristálycukor
1 mokkáskanál fahéj
Tetejére:
A tésztához összekeverjük a lisztet, a sütőporral, a cukorral és a sóval, majd elmorzsoljuk benne a margarint. Amikor apró morzsalékos a tészta, hozzáütjük a tojást, belekanalazzuk a tejfölt, és rugalmas tésztát gyúrunk belőle.
A tésztát két részre osztjuk, és felével kibélelünk egy kb. 33x33 cm-es, kizsírozott tepsit.
A tésztára szórjuk a zsemlemorzsát, ráterítjük a kifejtett meggyet és megszórjuk fahéjjal elkevert kristálycukrral, majd befedjük a másik kinyújtott tésztával.
A sütemény tetejét megkenjük felvert tojással és néhány helyen megszurkáljuk, hogy a sütés közben kialakuló gőz szabadon tudjon távozni és ne repedjen meg a tészta teteje.
170 fokra előmelegített sütőben arany-barnára sütjük.
Csak akkor szeleteljük, amikor már teljesen kihűlt, mert sütés közben a meggy levet ereszt, és forrón kifolyik a tésztából. Hidegen viszont tökéletesen szeletelhető.
Nagyon jó étvágyat kívánok hozzá!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése