2018. március 31., szombat

Kaszinótojás és tormás sonkatekercs

Szeretem a húsvétot, mert a tavasz ilyenkor  már visszavonhatatlanul megérkezik. Na jó az idei év kivétel, hiszen ma is egész nap szakad az eső. Az a néhány virág, amely a hideg ellenére mégis kibontotta szirmait, fázósan reszketett a szélben és esőben. De bizakodó vagyok, hogy hamarosan csak megérkezik az igazi jó idő.
A másik szempont, ami miatt szeretem a húsvétot a család, nálunk még mindig családi ünnep a Húsvét. Nem vagyok hajlandó ilyenkor se wellnessezni, sem kirándulni, ezek a napok a családomé. Én azon kevesek közé tartozom, aki sajnálja, hogy vége a locsolkodásnak. Persze nem a sok kölni, összevissza illata hiányzik, hanem az, hogy összejönnek a rokonok, kedves ismerősök, szomszédok, beszélgetnek, jókat esznek. Nem csak a Facebookon, vagy e-mailban köszöntik egymást, hanem személyesen is. Ez hiányzik nekem. Úgyhogy, holnapra a családi reggelire és a hétfői locsolkodó várásra elkészítettem egy adag kaszinótojást és tormás sonkatekercset.
 
 
Hozzávalók:
Sonkatekercshez:
30 dkg vékonyra szeletelt gépsonka
5+10 dkg vaj
2 púpozott evőkanál liszt
2,5 dl tej
só  
10 dkg reszelt torma
Kaszinótojáshoz: (10 db)
10 tojás
10 dkg vaj
1 evőkanál majonéz
1 evőkanál tejföl
fél evőkanál mustár
bors
 

Először elkészítjük a besamelmártást. 5 dkg vajat felmelegítünk, beleszórjuk a lisztet és nagyon világosra pirítjuk, majd felöntjük a tejjel és sűrű mártást főzünk belőle. A maradék 10 dkg vajat habosra keverjük, a kihűlt besamelhez keverjük, tormával és sóval ízesítjük.
A krémet habzsákba tesszük és újnyi vastagon a sonkaszeletekre nyomjuk, majd roládokat formázunk belőle.
A kaszinótojáshoz félbe vágjuk a tojásokat. A kikaparjuk a sárgájukat, hozzáadjuk a vajat, a majonézt, a tejfölt, és habosra keverjük. Ízesítjük sóval, borssal és mustárral.
A krémet habzsákba töltjük és a tojások üregébe töltjük.
Egy szép tálra rendezzük a tekercseket és a tojásokat. Szokás franciasaláta alapra tenni a sonkát és a tojást, én viszont jobban szeretem külön tálon kínálni a salátát.
 
 
Nagyon jó étvágyat kívánok hozzá! 

2018. március 30., péntek

Virslivel töltött sajtos kifli

Egész héten azon kattogott az agyam, hogy mit kellene sütnöm Húsvétra. Egy dologban biztos voltam, hogy sós süteményt biztosan sütni fogok. Már csak azt kellett eldöntenem, hogy milyen süti legyen. Pogácsa, sajtos rúd, ropi, kifli. Végül a virslivel töltött kiflire esett a választásom. Ezt a receptet kedves kolléganőmtől kaptam még évekkel ezelőtt. Igaz kicsit változtattam rajta, mert ő minden kiflibe egy-egy kocka margarint tett, én pedig a tésztát megkenem olvasztott margarinnal, és virslivel, sonkával, vagy éppen sajttal töltöm. A végeredmény viszont mind a két módszerrel ugyan olyan finom. Ebből a mennyiségből egy kiadós adag  (64 db) kifli készül. Remek vendégváró, és sörkorcsolya.
 
 
Hozzávalók:
5 dl tej
7 dkg élesztő
1 mokkáskanál cukor
1 kg liszt
4 teáskanál só
2 dl étolaj
Töltelék:
20 dkg margarin
virsli
15 dkg reszelt sajt
Tetejére:
1 tojás
1 mokkáskanál tejföl
15 dkg reszelt sajt
 
 
A langyos tejbe elkeverjük a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Amikor feljött az élesztő, hozzáöntjük a liszthez. Hozzáadjuk a sót, az olajat és alaposan összegyúrjuk. A tésztát négy részre osztjuk és kb. 50 percig kelesztjük.
A kelesztési idő leteltével vékony korongot nyújtunk belőle (2-3 mm), és megkenjük az olvasztott margarin negyedével. A tésztát 16 egyenlő részre vágjuk, és minden cikkre egy-egy darab virslit és egy kis halom reszelt sajtot teszünk.
 
 
 A háromszögeket feltekerjük, mint a kiflit, tepsibe tesszük, megkenjük a tejföllel elkevert tojással és minden kifli tetejére teszünk sajtot.
 
 
A további 3 tészta gombóccal is ugyan így járunk el.
A kifliket 170 fokra előmelegített sütőben, aranysárgára sütjük.
 
 
Virsli helyett készíthetjük sonkával, baconnal, vagy sajttal.

 
Nagyon jó étvágyat kívánok hozzá!
 


2018. március 27., kedd

Mozaikos csirkemell

Már nagyon régen készítettem ezt a húst. Nem is értem, hogy miért, amikor annyira finom és mindenki szereti. Ma debütált a két kicsi unokámnál is. A kis drágáknak is nagyon bejött. Nem is csoda, hiszen a hús nagyon puha, a körülötte lévő szósz pedig krémes, az egészet körül ölelő bacon pedig kellemesen ropogós. Igazi finomság. Nagyon jól illik hozzá a krumplipüré, de most friss salátával tálaltam, hiszen már annyira ki vagyunk éhezve a tavaszi ízekre.
 
 
Azonkívül, hogy finom, még nagyon mutatós is ez az étel, így bátran ajánlom a húsvéti asztalra.

 
Hozzávalók:
60 dkg csirkemell
4 evőkanál tejföl
3 evőkanál liszt
10 dkg reszelt sajt
2 tojás
bors
petrezselyem zöldje
25 dkg bacon

 
A csirkemellet apró kockákra vágjuk, kicsit megsózzuk és megborsozzuk, egy rövid időre állni hagyjuk.
A tojást simára keverjük, hozzáadjuk a tejfölt, beleszórjuk a lisztet és ezzel is simára keverjük. Ízesítjük sóval, borssal és beleszórjuk a reszelt sajtot és a petrezselymet. A masszához keverjük a húst.
A baconnal kibélelünk egy őzgerinc fomárt és beleöntjük a húsos masszát. A visszahajló szalonnát ráhajtjuk a hús tetejére. 170 fokos sütőben, először fóliával lefedve, kb 50 percig sütjük, ekkor egy tepsibe borítjuk a roládot és rápirítunk a szalonna tetejére.

 
Jó étvágyat kívánok hozzá!

 

2018. március 20., kedd

Tarja savanyú káposzta ágyon sütve

Beköszöntött a tél, pedig már a tavasznak kellene jönni. A múlt héten, reggelente már olyan szépen csicseregtek a madarak, és napközben olyan csodás, szép idő volt, azt hittem visszavonhatatlanul itt a tavasz. Erre tessék, a Sándorok, Józsefek nem figyeltek oda és összekeverték a meleget tartalmazó zsákot, Holle anyó párnájával....  Hihetetlen, hogy március közepén ekkora hó van. A mi családunkban van Sándor is, és József is, gondolkodtam, hogy büntetésből nem kapnak ünnepi ebédet névnapjukra, de aztán mégis  készítettem nekik egy igazi téli testet-lelket melengető ételt, egy jó nagy adag savanyú káposzta ágyon sült tarját.
Holnap lesz Benedek napja, remélem ő megmenti a "fiúk" becsületét, és végre elhozza a meleget!


Hozzávalók:
60 dkg savanyú káposzta
1 kg tarja
2-3 gerezd fokhagyma
bors
borsikafű
fűszerpaprika
majoranna
őrölt kömény
3-4 vékony szelet füstölt szalonna
10 dkg füstölt kolbász
olívaolaj
1 evőkanál sertészsír





Nagyon szeretem ezt az ételt, mert csak össze kell rakni, és egyben elkészül a hús, a köret egy része, már csak egy jó adag krumplit kell hozzá sütni vagy főzni...ki hogyan szereti. Én pici rozmaringgal, sóval, borssal ízesített tepsis krumplival tálaltam.


Nagyon jó étvágyat kívánok hozzá!

2018. március 16., péntek

Gyors pogácsa

Anyukám régi receptes könyvében találtam ezt a pogácsa receptet. Tudtam, hogy Anyu minden receptje kincset ér, és ha az a neve, hogy gyors, akkor valóban az is. És valóban az alapanyagok kimérésétől a sütés befejezéséig - ekkora adagnál - másfél óra elég volt.
Nem kell keleszteni, csak összegyúrni, nyújtani és már lehet is sütni, amelynek a végeredményeként finom, omlós pogácsákat kapunk.


Hozzávalók:
60 dkg liszt
30 dkg margarin
20 dkg reszelt sajt
4-5 csapott teáskanál só
4 dkg élesztő
3 dl tejföl
Tetejére:
1 tojás
10 dkg reszelt sajt
 

A liszthez hozzákeverjük a sót, a reszelt sajtot. Összegyúrjuk a lágy margarinnal, majd hozzáadjuk a tejfölben elkevert élesztőt. Rugalmas tésztát gyúrunk belőle, és kb. 2 cm vastagra nyújtjuk. A tetejét lekenjük a felvert tojással, berácsozzuk a tetejét és 4 cm-es kis pogácsákat szaggatunk belőle. Minden pogácsa tetejére reszelt sajtot szórunk, és sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük.

 
A pogácsákat 180 fokos légkeveréses sütőben, kb. 20 perc alatt megsütjük. Ebből a mennyiségből kb. 70-75 pogácsát tudunk készíteni.
 
 
Ajánlom mindenkinek, aki szereti a finom sajtos pogácsát. Jó étvágyat kívánok hozzá!
 

2018. március 15., csütörtök

Chilis bab

A hosszú hétvége első napjára valami gyors ebédet terveztem, mert reménykedtem, hogy szép idő lesz, és a kertben lehet majd egy kicsit tevékenykedni. Sajnos a kertészkedés  az eső miatt nem jött össze, a gyors ebéd viszont igen. Chilis babot készítettem.  Két szempontból is erre az ételre esett a választásom. Az első szempont, hogy tele van kukoricával, ami az egyik nagy kedvencem, a második pedig hogy gyorsan elkészül. Régebben amikor ezt az ételt főztem, mindig  Chilis bab fűszerkeveréket használtam hozzá, de egyszer megnéztem az egyik tasakot, hogy milyen fűszerek vannak benne. Valamennyi hozzávaló meg található volt az én konyhámban is,  azóta midig  saját magam vegyítem a fűszereket. Így sokkal inkább tudom a saját ízlésünk szerint fűszerezni, a húst. Csak annyira erős, borsos, fokhagymás, ahogyan mi szeretjük. Érdemes kipróbálni! 😉
 
 
Hozzávalók:
50 dkg darált hús
1 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
bors
chili pehely
cayenne bors
oregáno
római kömény
2 evőkanál paradicsompüré
3 dl paradicsomlé
1 kávés kanál cukor (el is hagyható)
1 doboz vörösbab konzerv
1 doboz csemegekukorica konzerv
 
 
A hagymát nagyon apró kockára vágjuk és kevés olajon vagy zsíron megdinszteljük, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát. Éppen csak összekeverjük, hogy ne égjen meg a fokhagyma, és  rátesszük a darált húst. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, ízesítjük  chilivel,   cayenne borssal, morzsolt oregánoval és késhegynyi római köménnyel. Ezzel a fűszerrel vigyázzunk, mert nagyon intenzív az íze.
Összepirítjuk a húst a fűszerekkel. Amikor kezd pirulni, hozzáadjuk a paradicsompürét és egy kicsit lepirítjuk, és felöntjük kevés vízzel, vagy  paradicsomlével - attól függően, hogy mennyire szeretjük paradicsomosan. Amikor teljesen puha a hús hozzáöntjük a leszűrt babot és kukoricát. Megkóstoljuk és ha szükséges utána fűszerezünk, ha nagyon savanyúnak találjuk a szószt egy kevés cukorral lágyíthatunk az ízén.
Alaposan összeforraljuk.
 
 
Sült krumplival, rizzsel, vagy friss kenyérrel tálaljuk. Jó étvágyat kívánok hozzá!

2018. március 9., péntek

Töpörtyűs pogácsa

A tepertős pogácsa az egyik kedvencem. Most egy hajtogatás nélküli pogácsát sütöttem, aminek a receptjét még a nagymamámtól kaptam. Csak össze kell gyúrni, egy kicsit pihentetni és máris kerülhetnek a sütőbe.  Frissen is nagyon finom, de 1-2 nap után az igazi. Nem szárad ki, kellemesen omlós marad.
 
 
Ha nincs kedvem a hajtogatáshoz, de mégis megkívánjuk a borsos, omlós tepertős pogácsát, mindig ezt a recept használom. Legalább olyan finom, mint a leveles pogácsa, de az elkészítése sokkal gyorsabb.
 
 
Hozzávalók:
62 dkg liszt
5 dkg élesztő
1 mokkáskanál cukor
0,5 dl tej
0,7 dl fehérbor
2 evőkanál tejföl
2 db tojás
30 dkg darált töpörtyű
10 dkg zsír
1 mokkáskanál bors
1 evőkanál só
Tetejére:
1 felvert tojás
 
 
A langyos tejbe elkeverjük a cukrot, elmorzsoljuk benne az élesztőt, és felfuttatjuk. A liszthez hozzátesszük a sót és a borsot, majd a zsírt, a darált töpörtyűt, a tejfölt, a tojásokat, a fehérbort végül a felfuttatott élesztőt. Jól összegyúrjuk a tésztát, és 15 percig pihentetjük. Utána 2cm vastagra nyújtjuk, a tetejét éles késsel berácsozzuk, sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, és lekenjük tojással a tetejét.
190 fokos sütőben, 25 percig sütjük.
 
 
Garantáltan nagyon finom. Jó étvágyat kívánok hozzá!

2018. március 2., péntek

Levendulás keksz

Varázsoljatok ti is egy kis nyarat a télbe, süssetek levendulás kekszet. Én ezt tettem.

 
A tésztában lévő virágtól és a méztől, sütés közben annyira finom árad a lakásban, hogy tényleg úgy érezzük, hogy egy  levendula mező közepén vagyunk.
Amikor megsülnek, még kicsit puhák a kekszek, de amint kihűlnek, azonnal ropogóssá válnak. Ha fém dobozba tesszük a kész kekszeket, néhány napig ugyan olyan ropogósak maradnak, mint frissen.
Én nyáron szárítottam levendula virágot és készítettem levendulás cukrot is, így nem okozott gondot, hogy honnan szerezzem a süti lényegi elemét. Tudomásom szerint gyógynövényboltokban lehet kapni szárított virágot.


Hozzávalók:
20 dkg liszt
1 citrom reszelt héja
1 mokkáskanál szódabikarbóna
csipet só
1 tojás
5 dkg vaj
8 dkg cukor
1 evőkanál szárított levendula
2 evőkanál méz
1 evőkanál víz
néhány kanál kristálycukor

 
A cukrot habosra keverjük a vajjal, amikor jó habos  hozzáadjuk a tojást és tovább habosítjuk, majd belekeverjük a citrom héját, a mézet és a vizet. A liszthez hozzá szórjuk az örült virágot, a szódabikarbónát és a sót, és összegyúrjuk a cukros, tojásos masszával. Kicsit ragacsos masszát kapunk, így érdemes enyhén vizes kézzel diónyi golyókat formázni a masszából. A kész golyókat kristálycukorba hempergetjük, ezután kissé ellapítjuk és így tesszük sütőpapírral bélelt tepsibe.
A korongok között legalább 5 cm távolságot kell hagyni, mert jelentősen megnőnek a kekszek.
180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt világosbarnára sütjük.

 
Nagyon finom, sokáig elálló sütemény. Jó étvágyat kívánok hozzá!