Az ősz elhozza nekünk az egyik legcsodásabb gyümölcsöt, az almát. Igaz nyáron is van alma, de az mégsem olyan mint az őszi ropogós alma. Ősszel annyi fajtája lelhető fel a piacon, a kertekben, hogy a bőség zavarával küszködök. Számtalan fajtája közül megmondani sem tudom melyiket szeretem a legjobban. Mindegyikben van valami jó, az egyik lédús, a másik édes mint a méz, a harmadik kissé kesernyés, fanyar, de ugyanakkor édes... Szinte végtelen az íz és szín kavalkád, amit az almák nyújtanak .
Mostani sütimet savanykásabb (Jonatán, Idared) almából szoktam készíteni, mert nagyon jól ellensúlyozza a morzsa édességét.
Hozzávalók:
Tészta
35 dkg liszt
20 dkg margarin
12 dkg porcukor
1 tojás
1 mokkáskanál sütőpor
csipetnyi só
Töltelék
6-7 közepes alma
4 evőkanál liszt
4 evőkanál barnacukor
2 mokkáskanál fahéj
Morzsa
10 dkg margarin
12 dkg liszt
10 dkg barnacukor
2 mokkáskanál fahéj
csipetnyi só
A lisztbe elmorzsoljuk a margarint, hozzákeverjük a porcukrot, a sütőport, a csipetnyi sót és a tojással gyors mozdulatokkal összeállítjuk a tésztát.
Egy 27x35 cm-es tepsit vékonyan kikenünk margarinnal és beletesszük a kinyújtott tésztát.
A sütőt 180 fokosra előmelegítjük és kb. 15 percig elősütjük a tésztát.
Ez idő alatt meghámozzuk az almákat, kisujjnyi cikkekre vágjuk, és a lisztes, barnacukros, fahéjas keveréket rájuk szórjuk. Ügyeljünk rá, hogy az almákat mindenhol befedje.
Elkészítjük a morzsát is: a lisztet összekeverjük a barnacukorra, a fahéjjal, a csipetnyi sóval majd elmorzsoljuk benne a margarint.
A félig sült tészta tetejére szórjuk a morzsa felét és kirakjuk a fűszeres almával. A maradék morzsát az alma tetejére szórjuk és visszatesszük a sütőben, ahol újabb 25-30 percig sütjük. Ez idő alatt az almák egy kicsit megpuhulnak, a morzsa pedig ropogósra pirul a tetején.
Ha kihűlt kockára vágjuk. Biztos vagyok benne, hogy mindenkinek ízleni fog.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése