Anyukám mindig nagy szeretettel emlegeti azokat az időket, amikor a nagymamája kenyeret sütött. Olyankor a szomszéd gyerekek is összegyűltek náluk, és várták, hogy a kenyér után kisüljön lángos, amit meghintettek vékonyra szeletelt hagymával, és bőven meglocsoltak kacsa zsírral, vagy megkenték tejföllel, arra került a hagyma, a kipirított szalonna, és annak a zsírja. Az udvaron egy nagy eperfa volt, és az alatt lakmározták a frissen kisült lángost. Anyukám szülői házának az udvarán lépő eperfára halványan még én is emlékszem, de ilyen csodás finomságot én már nem ettem ott. Sajnos én nem ismertem a dédnagymamámat, csak a szép történetekből, és néhány fényképről őrizem az emlékét. (Aztán az is lehet, hogy az eperfára sem emlékszem, csak a történetekből képzelem magam elé.) Visszatérve a lángosra, Anyukámnak ez a kenyértésztából, kemencében sült tészta jut eszébe ha lángosról beszélünk, míg nekem a zsírban sült krumplis, vagy kefires, tejföllel és sajttal tálalt finomság.
Évekkel ezelőtt egy kiránduláson találkoztam a Langalló nevű étellel, és annyira ízlett, hogy felkutattam a receptjét és elkészítettem. Amikor Anyukámat is megkínáltam, akkor jött a felismerés, hogy ez olyan, mint az a lángos, amit az én dédnagymamám sütött, sok-sok évvel ezelőtt. Kiderült, hogy a langalló, a kenyérlángos, a lángos, és a töki pompos mind-mind ugyan az, csak más néven. Sőt, még a név is hasonló, mert mind a láng szóból ered. Kivétel a pompos, mert ez a szó szláv nyelvterületről származik, szakított vagy vastag tésztát jelent. A töki jelző nagy valószínűséggel onnan ered, hogy Tök községből indult hódító útjára a mai formájában készített kenyérlángos. Ennyi elmélkedés után itt az ideje, hogy leírjam az általam készített langalló receptjét.
Hozzávalók:
Tésztához:
25 dkg finomliszt
25 dkg rétesliszt
2,5 dkg élesztő
25 dkg krumpli
2,5 dl langyos víz
1 teáskanál cukor
1 teáskanál só
2 evőkanál étolaj
Feltéthez:
3 dl tejföl
1 gerezd fokhagyma
csipet só
2 db lilahagyma
20 dkg reszelt sajt
20 dkg sonka, tarja, bacon, füstölt szalonna, kolbász
(ízlés szerint)
A krumplit fél teáskanál sóval, és annyi vízzel, ami éppen csak ellepi, megfőzzük. A krumplit leszűrjük, és meghagyunk a főzővizet. A krumplit összetörjük, és kihűtjük.
A vizet meglangyosítjuk, beleszórjuk a kristálycukrot és belemorzsoljuk az élesztőt, majd felfuttatjuk. A kétféle lisztet összekeverjük, beletesszük a sót, az összetört krumplit és a felfuttatott élesztőt. Ha nem elég lágy a tészta a krumpli főzővizével pótoljuk. Meleg helyen duplájára kelesztjük a tésztát. Amíg kel a tejfölbe beletesszük a zúzott fokhagymát és ízlés szerint sózzuk. A hagymát felkarikázzuk, a sonkát, szalonnát vékony csíkokra
vágjuk, a kolbászt felkarikázzuk. A sajtot lereszeljük. Egy tepsit kizsírozunk, a tésztát beletesszük és olajba mártott kézzel ellapogatjuk. Villával megszurkáljuk és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 5 percig elősütjük. Amint kivettük a sütőből megkenjük a tejföllel, tetszés szerint rászórjuk a sonkát, szalonnát, kolbászt és a hagymát, és további 15 percig sütjük. Ezután rátesszük a reszelt sajtot és azt rápirítjuk.
A feltéteket tetszés szerint variálhatjuk.
Jó étvágyat kívánok hozzá!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése