Köszöntő

Kedves Olvasóm!

Nagy szeretettel köszöntelek oldalamon. Már régen tervezem, hogy elkezdem a sütős - főzős blogot, de mindig volt valami, ami miatt nem tettem meg.....de most gyermekeim "segítségével"végre elkezdem.

A konyhai ténykedés nem fáradtság számomra, hanem igazi kikapcsolódás. Szívesen kísérletezek az új ízekkel, de a magyaros, házias ételek állnak a igazán közel a szívemhez.

Remélem tetszeni fognak a receptek, amelyek közül jó néhány igazi "családi kincs". Igyekszem minél több receptet közzétenni, hogy sokan találjatok kedvetekre süti-főzni valót.

Jó nézelődést kívánok!

Gizus :)

2020. május 22., péntek

Kakaós csiga 2

Egyik nap, késő este a facebookon láttam egy posztot, amelyen ínycsiklandozó kakaós csiga képe volt látható. Annyira megkívántam, hogy legszívesebben azonnal nekiláttam volna a sütésnek, de ez este 11 órakor volt, és nem biztos, hogy a családom örült volna, ha éjszaka matatok a konyhában. Annyit azonban megtettem az ügy érdekében, hogy kivettem egy adag élesztőt a fagyasztóból, így reggel nyugodtan neki láthattam a sütésnek, és előkerestme nagymamám kakaós csiga receptjét. Ha már 5 dkg-os volt az élesztő, nem hagyhattam, hogy kárba vesszen, ezért dupla adagot sütöttem. Hatalmas mennyiség lett belőle, de így sem száradt ránk. Nagyon finom puha a tésztája, de, hogy hány napig marad friss, azt nem tudom megmondani, mert másnap az utolsó darab is elfogyott. 


Hozzávalók:
Tésztához:
3,5 dl tej
3 evőkanál porcukor
2,5 dkg élesztő
60 dkg liszt
csipet só
10 dkg vaj
1 tojás
1 tojássárgája
Töltelékhez:
 4 evőkanál kakaópor
5-6 evőkanál porcukor
10 dkg olvasztott vaj


A langyos tejbe elkeverünk 1 evőkanál porcukrot  és felfuttatjuk benne az élesztőt. 
A liszthez hozzátesszük a maradék porcukrot, a sót, a tojásokat, és  a felfuttatott élesztőt.  Amikor összeállt a tészta, több részletben hozzádolgozzuk az olvasztott vajat, és alaposan kidagasztjuk a tésztát. 40-50 perc alatt duplájára kelesztjük, majd enyhén lisztezett deszkán 1 cm vastagra elnyújtjuk.


A kinyújtott tésztát megkenjük olvasztott vajjal és rászitáljuk a kakaót, majd a porcukrot. Mind a kakaónak, mind a porcukornak teljesen be kell fednie a tésztát. Ezután  feltekerjük a tésztát, és éles késsel 2 cm vastag szeleteket vágunk belőle. Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral és egymástól 2 cm távolságra beletesszük a csigákat. Még 20 percig  a tepsiben is kelesztjük a csigákat, majd 180 fokra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük. Még melegen megszórjuk porcukorral. 



Puhábbak lesznek a csigák, ha cukros tejjel megkenjük mindegyik tetejét, és még 2-3 percre visszatesszük a sütőbe, és csak utána szórjuk meg porcukorral.
Jó étvágyat kívánok hozzá!

2020. május 13., szerda

Hamis francia krémes




Szombaton reggel úgy éreztem, hogy záros határidőn belül francia krémest kell ennem.



A cukrászda kizárva, mert most oda sem megyünk - az igazat megvallva, máskor sem túl gyakran -, így egy választásom maradt, el kell készítenem. Szombaton hozták haza picuri Vencikénket a kórházból, és akkora volt bennem az izgalom, hogy leveles tészta sütésére képtelen lettem volna. Másfelől, egészségileg még nekem is kell erősödnöm, így maradt, jobban mondva maradt volna a fagyasztott leveles tészta, ami viszont nem volt itthon. Rendes karanténosokhoz híven egy dologért nem szaladunk a boltba, tehát ez a lehetőség is kilőve. Kezdtem úgy érezni, hogy lemondhatok a krémesről, de jött a mentő ötlet, mert eszembe jutott, hogy valamikor, fényévekkel ezelőtt vajas kekszből készítettem  krémest, és  szerencsére keksz volt is itthon. Szóval a krémes projekt megmentve, ha van itthon pudingpor és tejszín. Volt mind a kettő. Innen már sima ügy volt az egész.
Igaz nem az a hamisítatlan francia krémes, de úgy vagyok vele, mint Pelikán elvtárs A tanú című filmben a citrommal: "Az új magyar narancs. Kicsit sárgább, kicsit savanyú, de a mienk."  Ha nem is leveles tésztából készült, nincs karamell máz a tetején, tojás kerül a krémbe, de így is nagyon finom lett. Gyorsan elkészül, nem kell sütni, és nagyon finom.  Nekem legalábbis nagyon ízlett.


Hozzávalók:
2 csomag  téglalap alakú vajas keksz
3 db vaníliás pudingpor
13 kanál kristálycukor
2 csomag valníliás cukor
1 l víz
3 tojás
5 dl Hulala hab


8 dl vízet és 7 kanál cukrot összeforralunk. A pudingport elkeverjük 3 kanál cukorral, 3 tojássárgájával és 2 dl vízzel, a forró cukorsziruphoz öntjük, és folyamatos keveréssel sűrű krémet főzünk belőle. A tojások fehérjéből kemény habot verünk, hozzáadjuk a maradék 3 kanál cukrot, és 2-3 adagban, laza mozdulatokkal a forró pudinghoz keverjük. Egy közepes méretű tepsi alját kirakjuk keksszel, és rákenjük a meleg pudingot. A Hulalát - vagy tejszínt - habbá verjük, és a kihűlt puding tetejére kenjük. Az egészet befedjük a maradék keksszel.
Fóliával lefedjük és néhány órát pihentetjük, hogy a keksz egy kissé megpuhuljon, majd ezek mentén szeleteljük.



Jó étvágyat kívánok hozzá!









2020. május 5., kedd

Konyakmeggy szelet


A járvány miatt, ez a tavasz egészen más, mint amit eddig megszoktunk. Más volt a Húsvét, más az Anyák napja, más minden... Nem járunk társaságba, vásárolgatni, mindenki - legalábbis - remélhetőleg otthon múlatja az időt.  Ez az időszak talán arra is jó, hogy sokakat becsábítson, vagy visszacsábítson a konyhába. A közösségi oldalakon látom, hogy mindenki süt-főz. Jó ezt látni. Sajnos én jó ideig száműzve voltam a konyhából, így nekem kimaradt a Húsvéti sürgölődés, de most már szép fokozatosan próbálgatom ismét a szárnyaimat. Úgyhogy, újult erővel, ismét konyhabirodalma élére állok, és hozom nektek a finom sütemény és étel recepteket. 
Istenem, ha ezt a gyerekeim elolvassák, ismét elmondják, hogy nem kellene még "agyon főzni" magam. Tehát itt is megígérem drágáim, hogy csak fokozatosan, az erőmhöz mérten fogom a Kondért kavargatni.   


Hozzávalók: 
Tésztához:
25 dkg liszt
fél csomag sütőpor
5 dkg porcukor
1 evőkanál kakaópor
5 dkg zsír
2 tojássárgája
1-2 evőkanál tejföl
Krémhez:
5 dl tej
5 evőkanál liszt
20 dkg porcukor
25 dkg vaj
1 üveg meggybefőtt
konyakmeggy aroma
8-10 db babapiskóta
Csokimázhoz:
10 dkg étcsoki



A liszthez hozzákeverjük a száraz hozzávalókat, a sót, a porcukrot, a sütőport, és a kakaóport, majd beletesszük a zsírt, a tojások sárgáját és 1 evőkanál tejfölt. Az egészet összegyúrjuk. Ha szükséges tegyünk hozzá még tefölt, hogy könnyen nyújtható, de ne lágy legyen a tészta.
A tésztát két részre osztjuk, és 2 lapot sütünk belőle (kb. 22x33 cm-es sütőlemezen). 
A krémhez, a lisztet elkeverjük 2 dl tejben. A maradék tejet felforraljuk, lassan hozzáöntjük a lisztes keveréket, és folyamatos kevergetés közben sűrű péppé főzzük. Amíg a főzött masszánk hűl, a vajat habosra keverjük a porcukorral, majd a teljesen kihűlt főzött krémhez keverjük.
A meggybefőttet leszűrjük, és a levéhez hozzákeverünk annyi konyakmeggy aromát, hogy kellemes íze legyen.
A babapiskótát apró darabkákra vágjuk, és meglocsoljuk a befőtt levével. (Nem kell eláztatni, mert a krémtől is puhulni fog!)



Az egyik tésztalapra kenjük a krém felét, bőven megszórjuk meggybefőttel és babapiskótával, majd rákenjük a maradék krémet, végül befedjük a másik tésztalappal.



A sütemény tetejét felolvasztott csokival bevonjuk és legalább egy napig várunk a szeletelésével, hogy a lapok megpuhuljanak.



Jó étvágyat kívánok hozzá!